Birçok kişi doğru nefes almayı bilmemektedir. Kişi doğru nefes aldığını düşünerek, doğal olmayan yollardan solunum yapmaktadır. Nefesi ağızdan almak cok sık karşılaşılan, vücut sistemimize uygun olmayan, arkasında anatomik bir rahatsızlığı gizleyen sığ bir alışkanlıktır. İnsanların büyük çoğunluğu nefes alırken omuzlarını ve göğsünü yukarı kaldırarak ve karnı içeri çekerek nefes alır. Bu okul yıllarından beri bize yüklenmiş olan ve beden eğitimi derslerindeki dik dur, karnını içeri çek, göğsünü şişir gibi  komutların bizde bıraktığı izlerdir.
    Oysa doğru nefes almak neredeyse bu tanımlamanın tam tersidir. Rahat ve kendini kasmadan durarak, karnını dışarı doğru genişleterek, göğsünü ve omuzlarını kaldırmadan sessiz, doğal ve abartısız bir nefes almak gereklidir. Doğru ve kapasiteli nefes alabilmeniz için omuzlarınızdan değil karnın hissedebileceğiniz en alt bölgesinden nefes almalısınız.

 

* Yukarıda bahsedilen yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her danışanda aynı sonuca ulaşma garantisi verilemez.