Nefes çalışmaları bireylerin kendi başlarına yapabilecekleri çalışmalardır. Tabii bu çalışmaları doğru yaptıklarına emin oldukları takdirde.  Emin olmak ve doğru bir başlangıç yapmak için bir uzmandan yardım almanız gerekiyor.

Bu açıdan nefes eğitmeninin rolünü şu şekilde özetleyebiliriz.

Eğitmenin, gerekli eğitime, yetkinliğe ve deneyime sahip olması esastır. Crowley (2006)’ya göre, konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından uygulanan seanslar, faydadan daha çok zarar getirebilir.

Danışana karşı önyargılı olunmamalı ve danışan, hiçbir şekilde yargılanmamalıdır.

Eğitmen, diğer eğitim ve çözüm yöntemlerine karşı açık olmalı ve ihtiyaç duyduğu takdirde, danışanları yönlendirmelidir.

Nefes seanslarının ana konusu danışan tarafından belirlenir. Bu nedenle, danışanın sorunlarının kaynaklarını bulabilmesi gerekir. Çünkü seanslar, ona göre şekillenecektir.

Sorun belirlendikten sonraki ikinci adım, danışanı nefes eğitimi konusunda bilgilendirmektir. Önce genel bilgi verilir ve sonrasında tekniğin nasıl uygulanacağı anlatılır. Danışana doğru nefes alma öğretilir ve danışan ciğerlerine doğru ve yeterli nefes almayı öğrenir.

Üçüncü adım, danışanın aldığı nefesin vücuduna servisinin yapılması aşamasıdır. Bu aşamada, eğitmen çok dikkatli olmalıdır. Crowley (2008), derin nefes alma egzersizlerinin baş döndürücü olabileceğini, kişinin düşebileceğini ya da dengesini kaybedebileceğini not etmiştir. Çalışmalar yapılırken gerekli güvenli ortam hazırlanmalıdır.

Dördüncü adım, danışanın gerekli farkındalığı sağladığından emin olma ve danışanın bilinçaltı kayıtlarını değiştirmeye hazırlanması çalışmasıdır.

Yukarıdaki dört adımın ardından, sorumluluk danışana geçmiş olur. Bu noktadan sonra danışanın, kendisini nefesinin akışına bırakması yeterlidir.

Müzikli seanslarda, müziği eğitmen belirler. Danışanın durumuna özel bir müzik kullanılabilir.

Grup seanslarında nefes eğitimi, gruplandırmaları benzer sorunlara sahip danışanlarla birlikte yapmalıdır. Özellikle, müzik eşliğinde yapılan çalışmalarda bu esastır.

Nefes çalışmaları, güven dolu, samimi ve doğal bir ortamda yürütür.

 

* Yukarıda bahsedilen yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her danışanda aynı sonuca ulaşma garantisi verilemez.